Proces fosforanowania cyrkonowego i konwersja

04-03-2022

Produkując szafy, regały czy inne meble, które zawierają elementy metalowe, należy trwale  ochronić przed rdzą i korozją. Można to robić na różne sposoby, wykorzystując rozwiązania chemiczne lub pro-ekologiczne. W Malow dbamy o nowoczesne i ekologiczne zastosowania w tym zakresie, dlatego powstałe u nas produkty zabezpieczamy przed rdzą za pomocą procesu fosforanowania cyrkonowego i konwersji cyrkonowej. Czym charakteryzują się te metody i dlaczego warto nam zaufać, wyjaśniamy poniżej.

Zabezpieczanie metali przed korozją - istota problemu

Oferując klientom produkty z elementami ze stali czy blachy musimy odpowiednio chronić je przed korozją. Pozwala to nie tylko na bezpieczne używanie naszych produktów, ale także na dłuższe zachowanie estetyki ich wyglądu.

Profesjonalne pokrycie części metalowych substancjami do tego przeznaczonymi jest niezbędne do oferowania mebli najwyższej jakości. Zależy nam na zadowoleniu klientów, dlatego odpowiednio przygotowujemy nasze produkty do użytkowania. Dzięki temu nie tylko wolniej się starzeją, ale też dłużej cieszą oko doskonałym wyglądem bez śladów rdzy.

Czym jest fosforanowanie?

Fosforanowanie jest procesem chemicznym lub elektrochemicznym, który pozwala na wytworzenie warstwy ochronnej na zewnętrznej powłoce blachy. Jest to matowa i najczęściej szara warstwa, ale można spotkać różne jej odcienie - do czarnego włącznie. Proces ten prowadzony jest w kwasach fosforanowych i roztworach fosforanów o wysokiej temperaturze. Dzięki temu uzyskana powłoka jest odporna na działanie wysokich temperatur, a pokryte nią elementy wolniej ulegają korozji. 

Fosforanowanie przygotowuje blachę do pokrycia jej farbami czy lakierem. Stanowi niejako podkład pod nie i jest wstępnym działaniem w trakcie przygotowania elementów metalowych do użytkowania. 

Fosforanowanie - tradycyjne metody

Procesowi fosforyzacji poddaje się aluminium, cynk i stal. Obecnie można spotkać tradycyjne metody tego procesu z wykorzystaniem m.in. żelaza lub cynku z uwagi na niższe koszty od nowocześniejszych metod. 

Fosforanowanie żelazowe odbywa się najczęściej w specjalnych wannach, w których zachodzi cały proces chemiczny. Uzyskana w tym czasie warstwa ochronna na powierzchni blachy ma właściwości izolacyjne i antykorozyjne. Jest dobrze przygotowanym materiałem do malowania proszkowego produktów. 

Fosforanowanie cynkowe przeznaczone jest dla produktów ocynkowanych. Ze względu na późniejsze przeznaczenie użytych do ochrony metali powstają powłoki o różnej grubości - grubsze łatwo nasiąkają olejem i sprawdzają się przy dłuższej konieczności magazynowania artykułów. Cieńsze nadają się, jako warstwa stosowana pod lakier.

Te metody mają też swoje wady. Uzyskana powłoka ochronna jest cienka i pokryte nią przedmioty mogą starzeć się szybciej niż te, które pokryto skuteczniejszymi pierwiastkami. Dlatego też obecnie stosuje się bardziej innowacyjne i skuteczne sposoby na ochronę metali przed korozją.

Fosforanowanie cyrkonowe i konwersja cyrkonowa

Cyrkon to metal i ostatni w układzie okresowym pierwiastek. Charakteryzuje się tym, że ma właściwości antykorozyjne, dodatkowo odporny jest na działanie kwasów, zasad, wody i soli. Jego zastosowanie w zabezpieczaniu blachy przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych jest innowacyjną metodą, na którą wiele firm się nie decyduje z uwagi na wyższe koszty jej przeprowadzania. 

Malow zabezpiecza swoje produkty z wykorzystaniem najwyższej, jakości środków, dlatego zdecydowaliśmy się na fosforanowanie i konwersję z użyciem cyrkonu. Proces odbywa się w 5 etapach:

  • odtłuszczenie blachy
  • mycie i płukanie
  • suszenie
  • natryskiwanie
  • malowanie

W trakcie natryskiwania blachy w specjalnej komorze tworzy się antykorozyjna warstwa cyrkonowa, która ma lepsze właściwości od tradycyjnej warstwy z żelaza, gdyż jest po prostu trwalsza. Konwersja cyrkonowa powoduje powstanie tak zwanej warstwy nanoceramicznej - bardzo plastycznej i szczelnej. Jest też bardziej przyczepna, więc farba utrzyma się na niej dłużej. Dzięki temu meble zachowają swój pierwotny kolor nawet po kilku latach użytkowania.

Po pomalowaniu elementów metalowych farbami proszkowymi, składamy je i przygotowujemy do wysyłki. Powłoka cyrkonowa doskonale sprawdza się w transporcie, gdyż chroni nasze meble przed wilgocią czy innymi uszkodzeniami.

 

Korzyści z zastosowanie pro-ekologicznych metod

Malow jest firmą pro-ekologiczną, dlatego zdecydowaliśmy się na metody cyrkonowe. Nie stosujemy niebezpiecznych substancji wykorzystywanych w tradycyjnym fosforanowaniu, dzięki czemu chronimy środowisko.

Dodatkowo nowoczesne metody konwersji cyrkonowej pozwalają na ograniczenie zużycia wody i energii w porównaniu z tradycyjnym fosforanowaniem żelazowym czy cynkowym. Uzyskane efekty pozwalają meblom dłużej zachować atrakcyjny wygląd, więc nie trzeba ich często wymieniać, co znacznie ogranicza powstawanie odpadów. 

Dajemy 5 lat gwarancji na nasze produkty, bo jesteśmy pewni ich, jakości!